واحد جوان

انجمن بین‌المللی راه به زیستن در مسیر اهدف و رسالت خود، جامعۀ جوان را نیز به عنوان یکی از ارزنده‌ترین سرمایه‌های کشور که دارای پتانسیل و استعداد قابل توجهی می‌باشد، به عنوان گروه هدف خود قرار داده است و بر این باور است که رشد فرهنگی و اجتماعی جوانان، از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کرده و زمینۀ توسعۀ سرمایه اجتماعی را فراهم می‌آورد. بر پایه این نگرش، آموزش از مهم‌ترین شاخصهای اصلی اندازه‌گیری توسعه قلمداد می‌شود و زیربنای تغییرات و تحولات اجتماعی و اقتصادی محسوب می‌شود. در این راستا ایران با دارا بودن خیل عظیم جمعیت جوان، نیازمند همتی جدی در جهت آموزش‌های همه‌جانبه به این عزیزان است.
با چنین دیدگاهی و همچنین با اعتقاد بر اینکه یکی از بزرگترین کارهای خیر، توجه نیازهای معنوی جوانان است، انجمن بین‌المللی راه به زیستن از ابتدای سال 1382 همچون سنوات قبل، واحدی را تحت عنوان «واحد جوان» ایجاد کرد. به عقیدۀ مؤسس، واحد جوان با گردهم آوردن جوانان و ایجاد محیطی سالم، نه تنها به توسعه سرمایه اجتماعی می‌پردازد، بلکه اقدام به «محیط درمانی» نیز می‌کند.
از نمونه طرح‌های زیر بنایی انجمن در «واحد جوان» می توان به طرح زیر اشاره کرد:
راه‌اندازی کلوپ بانوان (After Club) از سال 1382 تا 1384
یکی از مهم‌ترین طرح‌های «واحد جوان»، راه‌اندازی کلوپ بانوان بود. این کلوپ از سال 1382 تا سال 1384، اقداماتی بنیادی را صورت داد. «کلوپ بانوان» در قالب نشست‌هایی صمیمانه در پایان هر ماه برگزار می‌شد؛ به این صورت که در شروع هر یک از نشست‌ها، یکی از معضلات اجتماعی با رأی اکثریت حضار انتخاب و به بحث گذاشته می‌شد و در ادامه تمامی حضار در این بحث‌ها شرکت می‌کردند و دیدگاه‌ها و نظرات موافق و یا مخالف خود را ابراز می‌نمودند. در بخش پایانی این نشست‌ها نیز این کلوپ، اقدام به اجرای برنامه های شاد مانند موسیقی و طنز و پایکوبی به همراه پذیرایی می‌کرد. انجمن با برگزاری این کلوپ، اهداف معنوی متعددی را دنبال می‌نمود؛ ازجمله:
- «محیط درمانی» از طریق ایجاد فضایی شاد و دلپذیر برای دختران و بانوان جوان
- ایجاد گرایش در بانوان بالاخص دختران جوان جهت حضور در مراکز فرهنگی
- استفاده بانوان از فضاهای آموزشی جهت فرا گرفتن مطالب مورد نیاز زندگی
- رشد اعتماد بنفس بانوان در عرصه‌های اجتماعی از طریق تشویق آنها به شرکت‌ در بحث‌های آزاد
- تخلیه انرژی و کسب شادی های سالم در بانوان در محیطی مطمئن و با حضور مادران …
خوشبختانه انجمن در راستای دستیابی به اهداف عنوان شده، با حضور 1302 شرکت‌کننده در طی سالهای 82 تا 84، دستاورهای قابل توجهی داشت.
گروه سرود
واحد جوان به منظور ایجاد همبستگی بیشتر و ایجاد حس همکاری میان اعضای خود، گروه سرودی را ایجاد نمود که اعضای این گروه از میان دختران جوان مستعد و علاقمند انتخاب شدند. این گروه با توجه به نوپا بودنش، جلسات متعددی را برای تمرین و ایجاد آمادگی جوانان برگزار نمود که حاصل آن اجرای موفق دو سرود در داخل انجمن بوده و دیگر اجرای موفق گروه، اجرای سرود «ای ایران» در دو همایش «تکنولوژی برتر در زمینه توسعه» در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد و در همایش «روز جهانی خانواده» در دانشکده علوم اداری دانشگاه فردوسی مشهد بود.

خوشبختانه انجمن، آنچنان در این واحد موفق عمل نمود که پس از وقفه‌ای موقت در اقدامات، مجددا واحد جوان خود را با رویکردهایی جدید در سال 1392 فعال نمود.
انجمن از سال 1392 تاکنون «واحد جوان» را در قالب ویژه‌برنامه‌های جذاب، فعال نموده است. بدین صورت که این ویژه‌برنامه‌ها به همراه سخنرانی پیرامون مسائل روز، موسیقی، تئاتر و پذیرایی یرگزار می‌گردد؛ در ادامه، آمار زیر به عنوان انعکاسی از اقدامات انجمن در واحد جوان از سال 92 تا 94 قابل توجه است:
- برگزاری 21 همایش با حضور 995 شرکت‌کننده از سال 92 تا 94
در مجموع این واحد تاکنون اقدام به برگزاری همایش‌های فرهنگی و تفریحی، شامل برنامه‌های آموزشی و سخنرانی (در موضوعات کتاب درمانی، شیوه‌های اصولی ازدواج پایدار، شادمانی درونی، هوش هیجانی، ترس، بلوغ اجتماعی، حکایت‌های شاهنامه و…)، تئاتر، موسیقی و مسابقه به همراه پذیرایی و یا شام نموده است و اکنون جهت مشارکت در زمینه‌های فرهنگی با جوانان اعلام آمادگی می‌کند.DNN